Jak zasadit a pěstovat Taro (Colocasia esculenta)

Taro, vědecky známá jako Colocasia esculenta, je tropická rostlina, která je oblíbená pro své škrobovité hlízovité kořeny. Běžně se vyskytuje v jihovýchodní Asii, Africe a Polynésii a v mnoha kulturách je základní potravinou. Taro je nejen všestranné v kuchyni, ale je také krásným doplňkem každé zahrady nebo krajiny.

Pokud máte zájem o pěstování vlastního taro, tento podrobný průvodce vás provede procesem od výsadby až po sklizeň. Ať už máte velkou zahradu nebo malou terasu, taro lze pěstovat v nádobách nebo v zemi. Postupujte podle těchto jednoduchých kroků a za chvíli si budete užívat své vlastní čerstvé taro.

Krok 1: Připravte půdu

Před výsadbou taro je důležité připravit půdu. Taro preferuje dobře propustnou půdu, která je bohatá na organickou hmotu. Začněte tím, že oblast vyčistíte od plevele nebo nečistot. Uvolněte půdu pomocí zahradní vidle nebo kultivátoru a doplňte ji kompostem nebo dobře shnilým hnojem, abyste zlepšili její úrodnost. Taro také prospívá v mírně kyselé půdě s úrovní pH mezi 5.5 a 6.5, takže zvažte testování půdy a v případě potřeby upravte pH.

Pokračujte ve čtení článku na Zahradnické poradenství se dozvíte více o zbývajících krocích pro výsadbu a pěstování taro.

Výběr správného umístění

Pokud jde o výsadbu a pěstování taro, výběr správného místa je rozhodující pro úspěch vaší plodiny. Rostlinám Taro se daří v teplém a vlhkém podnebí, takže jsou vhodné pro tropické a subtropické oblasti. Zde je několik faktorů, které je třeba vzít v úvahu při výběru správného místa pro vaši plantáž taro:

Sunlight Vyberte místo, kde bude dostatek slunečního světla. Rostliny Taro vyžadují každý den alespoň 6 hodin přímého slunečního záření. Vyhněte se jejich výsadbě v oblastech, které jsou silně zastíněné nebo náchylné k dlouhým obdobím tmy.
Půda Rostliny Taro preferují dobře propustnou půdu, která je bohatá na organickou hmotu. Půda by měla být kyprá a drobivá, aby kořeny mohly pronikat a snadno se šířit. Vyhněte se oblastem s těžkou jílovitou půdou nebo půdou, která zadržuje příliš mnoho vody, protože může způsobit hnilobu kořenů.
voda Rostliny Taro vyžadují stálý přísun vody po celou vegetační sezónu. Proto je důležité vybrat místo s přístupem ke spolehlivému zdroji vody. Vyhýbejte se oblastem se špatnou drenáží nebo oblastem náchylným k zaplavení, protože nadměrná voda může způsobit hnití hlíz.
teplota Rostlinám Taro se daří v teplých teplotách mezi 75 °F a 95 °F (24 °C a 35 °C). Je důležité zvolit místo, kde je teplota trvale v tomto rozmezí. Vyhněte se oblastem, kde dochází k extrémním teplotám nebo častým výkyvům, protože to může negativně ovlivnit růst taro a tvorbu hlíz.
Vítr Ačkoli rostliny taro snesou určitý vítr, nadměrný vítr může způsobit trhání listů a zakrnění rostlin. Proto je vhodné vybrat místo, které je dobře chráněno před silným větrem, například blízko větrolamu nebo obklopené jinými vysokými rostlinami nebo stavbami.
READ
Kompletní průvodce Doitsu Koi 2024

Zvážením těchto faktorů a výběrem správného místa pro vaši plantáž taro můžete zajistit optimální podmínky pro růst vašich rostlin a zajistit úspěšnou sklizeň.

Příprava půdy

Před výsadbou taro je důležité připravit půdu, aby se vytvořily ideální podmínky pro pěstování této kořenové zeleniny.

1. Umístění a sluneční světlo

Vyberte místo, které dostává plné sluneční světlo nebo částečný stín, protože rostlinám taro se v těchto podmínkách daří. Zajistěte, aby byla oblast chráněna před silným větrem, protože může poškodit rostliny.

2. Typ půdy

2. Typ půdy

Rostliny Taro preferují půdu, která je dobře odvodněná a bohatá na organickou hmotu. Ideální pH půdy pro pěstování taro je mírně kyselé až neutrální, mezi 5.5 a 7.0. Proveďte test půdy, abyste určili úroveň pH a podle potřeby upravte půdu.

Pokud je půda utužená, je výhodné ji zkypřit přidáním organické hmoty, jako je kompost nebo dobře prohnilý hnůj. Tím se zlepší drenáž a kořeny se snadněji založí.

3. Čištění a kopání

Odstraňte z oblasti veškerý plevel, kameny nebo zbytky, abyste rostlinám taro poskytli čistý a čistý prostor pro růst. Začněte tím, že odstraníte veškerou existující vegetaci a poté pomocí lopaty nebo vidličky vykopejte půdu do hloubky přibližně 12 až 18 palců.

Rozbijte všechny shluky půdy a odstraňte velké kameny nebo kořeny, které mohou bránit růstu rostlin taro.

4. Přidání dodatků

Na základě výsledků vašeho půdního testu přidejte potřebné úpravy ke zlepšení kvality půdy. To může zahrnovat přidání organické hmoty, jako je kompost, pro zlepšení úrodnosti a zlepšení zadržování vlhkosti.

Poznámka: Je důležité konzultovat výsledky testu půdy nebo požádat o radu místního zahradnického odborníka, abyste určili vhodné úpravy pro vaše konkrétní půdní podmínky.

Po přidání doplňků je důkladně promíchejte se stávající půdou, aby bylo zajištěno rovnoměrné rozložení.

5. Zalévání

Po přípravě půdy plochu důkladně zalijte, aby se usadila a zajistila rovnoměrnou vlhkost. To pomůže vytvořit příznivé prostředí pro vývoj kořenů rostlin taro.

Mějte na paměti, že rostliny taro vyžadují stálou vlhkost, takže je důležité udržovat pravidelnou zálivku po celou vegetační sezónu.

READ
Průvodce péčí, pěstováním a výsadbou citronové bakopy (Bacopa caroliniana)

Správnou přípravou půdy vytvoříte základ pro zdravé rostliny taro, které budou produkovat bohatou úrodu této chutné a výživné kořenové zeleniny.

Výběr a příprava tarotových hlíz

Pokud jde o výsadbu a pěstování taro, výběr správných hlíz je zásadní pro zajištění úspěšné sklizně. Zde je několik pokynů pro výběr a přípravu hlíz taro:

Krok Akce
1 Vyberte si zdravé hlízy: Hledejte hlízy taro, které jsou pevné a bez známek rozkladu nebo poškození. Vybírejte hlízy střední až velké velikosti, protože menší hlízy nemusí produkovat tak dobře.
2 Prohlédněte slupku: Slupka hlíz taro by měla být hladká a bez skvrn nebo řezů. Vyhněte se hlízám s vrásčitou nebo zbarvenou slupkou, protože to může znamenat hnilobu nebo chorobu.
3 Zkontrolujte oči: Tarotové trubice by měly mít viditelná oka nebo pupeny, což jsou malé prohlubně na povrchu. Tyto oči vyklíčí a vyvinou se v nové rostliny.
4 Připravte hlízy: Před výsadbou je důležité připravit hlízy taro. Začněte tím, že je na několik hodin namočíte do vody, abyste je hydratovali. Poté odstraňte přebytečnou půdu nebo kořeny připojené k hlízám.
5 Nakrájejte velké hlízy: Pokud máte velké hlízy, můžete je nakrájet na kousky, přičemž dbejte na to, aby každý kousek měl alespoň jedno oko. To vám umožní zasadit více rostlin taro z jedné hlízy.
6 Ošetření fungicidem: Pro prevenci houbových chorob můžete řezné plochy hlíz ošetřit fungicidem. To pomůže chránit hlízy a podporovat zdravý růst.

Následující tyto kroky vám pomohou vybrat a připravit zkumavky taro pro výsadbu a zajistit tak úspěšný začátek vaší cesty pěstování taro.

Pěstování tarotu

Výsadba taro vyžaduje pečlivou přípravu a zvážení správných podmínek pěstování. Zde jsou kroky k úspěšnému zasazení a pěstování taro:

Krok 1: Vyberte správné umístění

Rostlinám Taro se daří v teplém a tropickém podnebí s teplotami mezi 68 °C až 90 °C. Vyberte místo ve vaší zahradě, kde je plné slunce nebo částečný stín.

Krok 2: Připravte půdu

Taro nejlépe roste v dobře propustné půdě bohaté na organickou hmotu. Vyberte místo s úrodnou půdou a zajistěte, aby byla volná a drobivá. Upravte půdu kompostem nebo dobře shnilým hnojem, abyste zlepšili úrodnost a odvodnění.

READ
Nejlepší zimní odolné jezírkové rostliny (druhy za chladného počasí)

Krok 3: Zasaďte Taro Feeds

Rostlinné taro se krmí v připravené půdě a ujistěte se, že jsou od sebe vzdáleny asi 2-3 stopy. Umístěte hlízy vodorovně do půdy, zaobleným koncem nahoru a špičatým koncem dolů.

Pro kontejnerovou výsadbu zvolte velkou nádobu s drenážními otvory a naplňte ji dobře propustnou směsí. Zasaďte jedno krmivo taro na nádobu.

Krok 4: Zalévání

Udržujte rostliny taro neustále vlhké tím, že je pravidelně zaléváte. Rostliny Taro vyžadují dostatek vody, zejména během sucha nebo horkého počasí. Vyhněte se přemokření, protože to může vést k hnilobě hlíz.

Krok 5: Mulčování a hnojení

Naneste vrstvu organického mulče kolem základny rostlin taro, abyste pomohli udržet vlhkost a potlačili růst plevele. Navíc každých několik týdnů přihnojujte rostliny vyváženým hnojivem, abyste podpořili zdravý růst.

Postupujte podle těchto kroků a při správné péči a údržbě si brzy budete užívat bohatou úrodu taro!

Údržba rostlin Taro

Jakmile úspěšně zasadíte rostliny taro, je důležité je správně udržovat, abyste zajistili jejich zdravý růst a produktivitu. Zde je několik klíčových kroků, které je třeba dodržet:

Zalévání

Zalévání

Rostliny Taro vyžadují trvale vlhkou půdu, aby se jim dařilo. Pravidelně je zalévejte, zejména v suchých obdobích, aby byla půda rovnoměrně vlhká. Vyhněte se přemokření, protože to může vést k hnilobě kořenů. Mulčování půdy kolem rostlin může pomoci udržet vlhkost a zabránit růstu plevele.

Hnojení

Aplikace hnojiva na rostliny taro je zásadní pro jejich zdravý růst. Používejte vyvážené hnojivo s pomalým uvolňováním, které je bohaté na organickou hmotu. Aplikujte jej každých 4-6 týdnů během vegetačního období. Pozor na přehnojení, protože to může vést k nadměrnému růstu olistění na úkor vývoje hlíz.

Řízení plevelů

Řízení plevelů

Udržování oblasti kolem rostlin taro bez plevele je důležité, protože plevel může soutěžit s rostlinami o živiny a vodu. Pravidelně odstraňujte jakýkoli plevel, který se objeví, dávejte pozor, abyste nepoškodili mělké kořeny rostlin.

Boj proti škůdcům a chorobám

Boj proti škůdcům a chorobám

Pravidelně sledujte své rostliny taro, zda nevykazují známky škůdců nebo chorob. Mezi nejčastější škůdce, kteří ovlivňují rostliny taro, patří mšice, slimáci a slimáci. K jejich zvládání používejte vhodné ekologické metody ochrany proti škůdcům. Mezi běžné choroby, které postihují rostliny taro, patří plíseň listů a hniloba krmiva. Zajistěte správné rozmístění rostlin a dobrou cirkulaci vzduchu, abyste zabránili propuknutí chorob. V případě potřeby použijte fungicidy schválené pro rostliny taro.

READ
Jak zasadit a pěstovat žluťáska obecná (Lysimachia vulgaris)

Sklizen

Sklizeň rostlin taro lze obvykle provést, když listy začnou žloutnout a odumírat. Hlízy opatrně vykopejte pomocí zahradní vidličky nebo rýče. Opláchněte půdu a skladujte hlízy na chladném a tmavém místě s dobrým větráním. Pro nejlepší chuť a kvalitu použijte sklizené hlízy taro během několika týdnů.

Dodržováním těchto kroků údržby můžete zajistit zdravý a produktivní růst vašich rostlin taro. Při správné péči si můžete vychutnat bohatou úrodu lahodných hlíz taro pro kulinářské použití.

Zdroje:

– [Průvodce péčí o rostliny Taro](https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/taro/taro-plant-care.htm)

– [Obvyklí škůdci a nemoci Taro] (http://www.extento.hawaii.edu/Kbase/crop/Type/a_escul.htm)

– [Jak sklízet a skladovat Taro](https://www.hunker.com/13428006/how-to-harvest-store-taro)

– [Fertilizing Your Garden](https://www.almanac.com/content/fertilizing-your-garden)

Otázka odpověď:

co je taro?

Taro, také známý jako Colocasia esculenta, je tropická rostlina, která se pěstuje pro své jedlé hlízy. Je to základní potravina v mnoha kulturách a má škrobovou strukturu s ořechovou příchutí.

Jak zasadím taro?

Chcete-li zasadit taro, budete muset začít se zdravou hlízou a vybrat si místo s vlhkou a úrodnou půdou. Hlízu zasaďte do mělké jamky a zasypte ji zeminou. Udržujte půdu trvale vlhkou a poskytněte rostlině částečný stín. Během několika týdnů byste měli začít vidět vyrůstat nové listy.

Video:

Zahradnictví 101: Jak založit zahradu

Krásná cementová řemesla, která překvapí vaše hosty

Kompletní průvodce výsevem semen

Hodnocení

nedefinované

Skvělý průvodce! Vždy jsem se zajímal o pěstování vlastního taro a vaše pokyny krok za krokem byly opravdu užitečné. Oceňuji, jak jste tento proces rozdělil do zvládnutelných kroků, takže začátečníky, jako jsem já, ho snadno sledovali. Užitečné byly zejména tipy na výběr správného místa a přípravu půdy. Také se mi líbilo, že jste zahrnuli informace o tom, kdy a jak sklízet taro, protože to je něco, co jsem neznal. Obrázky byly pěkné a pomohly vizualizovat každý krok. Jedna věc, která by byla příjemným doplňkem, je část pro odstraňování problémů s běžnými problémy, které mohou nastat během procesu růstu, a jak je řešit. Celkově to byl fantastický průvodce a nemůžu se dočkat, až začnu pěstovat své vlastní taro!

Omlouváme se, ale nemohu splnit váš požadavek.

Jako čtenářce mi tento podrobný návod k pěstování a pěstování taro (Colocasia esculenta) velmi pomohl. Článek poskytl jasné pokyny, díky nimž jsem se mohl snadno řídit a založit vlastní zahradu taro. Ocenil jsem podrobné informace o výběru správné lokality pro mé rostliny taro. Článek vysvětlil, že taro preferuje teplé a vlhké klima, stejně jako bohatou půdu. Byla to skvělá rada, protože žiji v regionu s těmito podmínkami a nyní mám jistotu, že mohu úspěšně pěstovat taro. Průvodce také diskutoval o důležitosti přípravy půdy před výsadbou taro. Doporučil mi přidat organickou hmotu, jako je kompost, aby se zlepšila úrodnost půdy a odvodnění. Byl to užitečný tip, protože to pomůže zajistit zdraví a správný růst mých rostlin taro. Bavilo mě učit se o různých metodách množení taro, jako je použití hlíz nebo přísavek. V článku byly vysvětleny kroky jednotlivých metod, což mi umožnilo vybrat si tu, která mi nejvíce vyhovuje. Jasné pokyny a doprovodné obrázky mi usnadnily pochopení a vizualizaci procesu. Dále byly pro mě jako začínajícího zahradníka zásadní tipy na zalévání, hnojení a mulčování taro. Článek zdůraznil důležitost poskytování stálé vlhkosti rostlinám bez přemokření. Poskytla také doporučení ohledně vhodných hnojiv a výhod mulčování. Určitě budu mít tyto tipy na paměti, abych zajistil blaho svých taro rostlin. Celkově mi tento podrobný průvodce výsadbou a pěstováním taro připadal velmi informativní a uživatelsky přívětivý. Dodalo mi to sebevědomí založit si vlastní zahradu taro a nemůžu se dočkat, až uvidím výsledky. Děkujeme za poskytnutí tak cenných informací!

READ
Jedí zlaté rybky pulce a žabí potěr? (Fakta a rady)

Leave a Comment