12 rostlin, které milují kávovou sedlinu 2024 Květiny

Pokud jste milovníkem kávy a nadšencem do zahrady, pak máte štěstí! V tomto článku vám představíme dvanáct krásných rostlin, které nejen zkrášlí vaši zahradu, ale také sdílejí vzájemnou lásku ke kávě. Tyto rostliny jsou nejen vizuálně úžasným doplňkem vaší zahrady, ale také vám poskytují přirozený zdroj kofeinu v případě, že nemůžete začít svůj den bez šálku joe.

Od hypnotizujícího Begonia Coffee Arabica k živému Ibišek kávový dort, existuje široká škála kávomilných rostlin, ze kterých si můžete vybrat. Ať už jste začátečník nebo zkušený zahradník, tyto rostliny se snadno pěstují a vyžadují minimální údržbu. Daří se jim v různých klimatických podmínkách, což vám umožní vychutnat si jejich krásu bez ohledu na to, kde žijete.

Ale počkej, je toho víc! Nejen, že tyto rostliny dodají vaší zahradě nádech elegance, ale také přitahují opylovače, jako jsou motýli a včely. Představte si, že popíjíte ranní kávu a přitom obdivujete třepotání barevných křídel a sladkou vůni květin. Je to skutečně okouzlující zážitek, který mohou poskytnout pouze rostliny milující kávu.

Takže, ať už se chystáte vylepšit svou zahradu, nebo si jednoduše chcete dopřát lásku ke kávě jedinečným způsobem, těchto dvanáct rostlin milujících kávu musíte mít. Připravte se na přeměnu vaší zahrady v kofeinovou oázu s těmito úžasnými kráskami, které jistě rozzáří vaše sousedy závistí!

Objevte 12 rostlin milujících kávu pro vaši zahradu

Jste milovníky kávy a chcete dodat své zahradě jedinečný nádech? Už nehledejte! Zde je 12 rostlin milujících kávu, které nejen zkrášlí váš venkovní prostor, ale také přinesou aroma kávy až k vašim dveřím.

1. Coffea Arabica

Coffea Arabica, běžně známá jako káva Arabica, je jednou z nejoblíbenějších kávovníků. Jeho lesklé tmavě zelené listy a jemné bílé květy z něj dělají úžasný doplněk do každé zahrady.

2. Coffea Canephora

Coffea Canephora, známá také jako káva Robusta, je odolná rostlina, které se daří v různých podmínkách pěstování. Jeho velké listy a malé shluky bílých květů z něj dělají poutavý doplněk každé zahrady.

3. Coffea Liberica

3. Coffea Liberica

Coffea Liberica neboli káva liberijská je vysoká a impozantní rostlina s velkými listy a bílými květy. Dodává vaší zahradě tropický nádech a je známý svým jedinečným chuťovým profilem.

4. Coffea Excelsa

Coffea Excelsa, známá také jako káva Excelsa, je vzácný a jedinečný kávovník. Má výrazný vzhled s dlouhými, kopinatými listy a malými žlutými květy. Přidáním této rostliny do vaší zahrady ji jistě zvýrazníte.

5. Psychotria nervosa

Psychotria Nervosa, běžně známá jako divoká káva, je stínomilná rostlina, které se daří v tropických oblastech. Má lesklé zelené listy a shluky malých bílých květů, které přitahují motýly a ptáky.

READ
Seznam druhů ryb v řece Menominee 2024 Poradenství

6. Gardenia jasminoides

6. Gardenia jasminoides

Gardenia Jasminoides, známá také jako jasmín kapský, není sama o sobě kávovník, ale její květy mají lahodnou vůni podobnou kávě. Jeho bílé, voňavé květy a lesklé zelené listy dodají eleganci každé zahradě.

7. Ilex Paraguariensis

Ilex Paraguariensis, běžně známý jako Yerba Mate, je druh cesmíny pocházející z Jižní Ameriky. Listy této rostliny se suší a vyrábí se z nich tradiční kofeinový nápoj podobný kávě.

8. Eucommia Ulmoides

8. Eucommia Ulmoides

Eucommia Ulmoides, známá také jako odolný gumovník, není kávovník, ale jeho listy lze použít jako náhražku kávy. Velké, lesklé listy a jedinečný růstový zvyk z něj činí zajímavý doplněk každé zahrady.

9. Ilex Coffea

9. Ilex Coffea

Ilex Coffea neboli cesmína s kofeinem je malý stálezelený keř, který produkuje bobule bohaté na kofein. Tyto bobule lze upražit a namlít jako náhražku kávy nebo smíchat s kávovými zrny, abyste do svého ranního spaření přidali extra šmrnc.

10. Cola Acuminata

Cola Acuminata, známá také jako ořech kola, pochází ze západní Afriky. Jeho semena obsahují kofein a běžně se používají k výrobě kolových limonád. Atraktivní olistění a zajímavé plody z něj činí začátek konverzace v každé zahradě.

11. Ilex Guayusa

Ilex Guayusa je druh cesmíny pocházející z amazonského deštného pralesa. Stejně jako Yerba Maté lze listy této rostliny sušit a uvařit do povzbuzujícího nápoje. Jeho lesklé listy a malé bílé květy dodají vaší zahradě krásu.

12. Camellia Sinensis

12. Camellia Sinensis

Camellia Sinensis je rostlina, ze které se vyrábí všechny pravé čaje. Je to malý stálezelený strom s lesklými listy a jemnými bílými květy. Tuto rostlinu můžete pěstovat na zahradě a sklízet listy, abyste si mohli připravit vlastní čaj, podobný kávě.

Nyní, když víte o těchto 12 rostlinách milujících kávu, je čas obohatit vaši zahradu o jejich krásu a vůni. Ať už je to úchvatná Coffea Arabica nebo exotická Cola Acuminata, tyto rostliny jistě vnesou do vašeho venkovního prostoru jedinečné kouzlo.

Káva Arabica

Káva Arabica

Rostlina Coffee Arabica, známá také jako Coffea arabica, je druh kávy, který pochází z vysočiny Etiopie. Je vysoce ceněna pro svá jemná a aromatická kávová zrna, díky čemuž je jednou z nejoblíbenějších kávovníků na světě.

Rostliny kávovníku Arabica mají lesklé, tmavě zelené listy s hladkou strukturou. Mohou dorůst až do výšky 15 stop, ale pro komerční pěstování jsou často seřezávány na lépe zvládnutelnou velikost. Rostlina vytváří malé, bílé, voňavé květy, které krátce kvetou, než se vyvinou v bobule.

READ
Seznam druhů ryb v jezeře Fort Peck 2024 Ryby

Kávová zrna Arabica jsou známá pro svou nízkou kyselost a komplexní chuťový profil, který zahrnuje tóny čokolády, karamelu a různého ovoce. Mají relativně nízký obsah kofeinu ve srovnání s jinými druhy kávy, takže jsou vhodné pro ty, kteří jsou na kofein citlivější.

Pěstování kávy Arabica

Rostlinám kávy Arabica se daří v tropických a subtropických oblastech s teplotami mezi 60°F a 70°F. Vyžadují dobře propustnou půdu bohatou na organickou hmotu. Je důležité udržovat půdu trvale vlhkou, ale ne podmáčená, aby se zabránilo hnilobě kořenů.

Tyto kávovníky preferují částečný stín nebo filtrované sluneční světlo, protože přímé sluneční světlo může spálit jejich listy. Mohou být pěstovány venku v zónách odolnosti USDA 10-12, ale často se pěstují uvnitř v nádobách nebo sklenících v chladnějším klimatu.

Při pěstování rostlin kávy Arabica je nezbytné zajistit jim pravidelné hnojení vyváženým, ve vodě rozpustným hnojivem. Prospívá jim také pravidelné prořezávání, aby si udržely svůj tvar a podpořily cirkulaci vzduchu.

Sklizeň kávy Arabica

Sklizeň kávy Arabica

Rostlinám kávy Arabica obvykle trvá přibližně 3–4 roky, než začnou produkovat třešně, což jsou plody, které obsahují kávová zrna. Když jsou třešně zralé a připravené ke sklizni, změní se ze zelené na červenou.

Sklizeň kávových třešní je pracný proces, který se často provádí ručně. Třešně se obvykle sbírají selektivně, vybírají se pouze ty dokonale zralé. To zajišťuje nejvyšší kvalitu kávových zrn.

Péče o rostliny Detaily
Zalévání Udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne podmáčená.
Oplodnění Pravidelně přihnojujte vyváženým, ve vodě rozpustným hnojivem.
Prořezávání Pravidelně prořezávejte, abyste udrželi tvar a podpořili cirkulaci vzduchu.
Světlo Částečný stín nebo filtrované sluneční světlo.
teplota 60 °F – 70 °F (15 °C – 21 °C).

Celkově jsou rostliny Coffee Arabica vynikajícím doplňkem zahrady každého milovníka kávy. Se správnou péčí a pěstováním si můžete vychutnat vlastní domácí kávová zrna Arabica.

Káva Liberica

Káva Liberica, také známá jako liberijská káva, je méně známý druh kávy, který pochází ze západních oblastí Afriky. Ačkoli není tak široce pěstována jako Coffee Arabica a Coffee Robusta, stále má ve světě výroby kávy velký potenciál.

Coffee Liberica je velká a robustní rostlina, která může dorůst až 17 metrů na výšku. Její listy jsou větší než u jiných druhů kávy a vytváří bílé a voňavé květy. Plody kávy Liberica jsou také větší než plody jiných druhů kávy a mají jedinečný tvar, který připomíná fotbalový míč.

READ
12 nejlepších trvalek s nízkou údržbou pro Shade 2024 Trvalky

Chuťový profil kávy Liberica je výrazný a často popisován jako odvážný a kouřový, s náznaky květinových a ovocných tónů. Má nižší úroveň kyselosti ve srovnání s kávou Arabica, díky čemuž je vhodnější pro výrobu tmavé pečeně a espresso směsí. Káva Liberica je také známá svou plnou a bohatou chutí, díky čemuž je oblíbená mezi kávovými nadšenci, kteří preferují silnější a intenzivnější šálek kávy.

Pěstování kávy Liberica

Pěstování kávy Liberica vyžaduje teplé a vlhké klima s teplotami v rozmezí 60 °F až 70 °F (15 °C až 25 °C). Daří se mu v dobře odvodněné půdě bohaté na organickou hmotu. Rostlina by měla být umístěna na stanovišti s částečným stínem, protože přímé sluneční světlo může spálit její listy.

Kávu Liberica lze množit semeny nebo řízky. Trvá přibližně 3 až 5 let, než rostlina dosáhne zralosti a začne produkovat ovoce. Jakmile jsou plody zralé, lze je sklízet ručně nebo pomocí specializovaných strojů. Semena se extrahují z plodů a poté se zpracují, aby se před pražením odstranila vnější slupka.

Výhody pěstování kávy Liberica

Výhody pěstování kávy Liberica

Pěstování kávy Liberica může být obohacujícím zážitkem pro milovníky kávy i vášnivé zahrádkáře. Zde jsou některé výhody přidání této rostliny milující kávu do vaší zahrady:

  • Pestrá kolekce kávy: Pěstováním Coffee Liberica můžete rozšířit svou sbírku kávy a užít si širší škálu chutí a chuťových profilů.
  • Jedinečné aroma a chuť: Výrazné a kouřové chutě kávy Liberica nabízejí jedinečný a zřetelný zážitek, který nelze napodobit u jiných druhů kávy.
  • Vzácné a exotické: Káva Liberica je považována za vzácný a exotický druh kávy, který může dodat vaší zahradě a rituálům vaření kávy punc exkluzivity.
  • Začátek konverzace: Až budete mít hosty, přítomnost Coffee Liberica ve vaší zahradě může rozproudit zajímavé rozhovory o kávě a její bohaté historii.

Celkově je Coffee Liberica fascinujícím a nedoceněným druhem kávy, který může vaší zahradě dodat hloubku a rozmanitost. Jeho jedinečný chuťový profil a působivý růst stojí za zvážení, pokud patříte mezi kávové nadšence, kteří chtějí ve své zahradě podpořit rostliny milující kávu.

Otázka odpověď:

Jaké rostliny milují kávu?

Některé rostliny milující kávu zahrnují Coffea Arabica, Coffea Robusta, Coffea Liberica, Coffea Excelsa a Coffea Stenophylla.

Mohu pěstovat kávu na své zahradě?

Ano, kávu můžete pěstovat na zahradě, pokud žijete ve vhodném klimatickém pásmu. Kávovníky vyžadují teplé a tropické prostředí, aby se jim dařilo.

Jak se starám o kávovníky na své zahradě?

Kávovníky vyžadují dobře odvodněnou půdu, pravidelnou zálivku a částečný stín. Prospívá jim také občasná aplikace hnojiv a ochrana před silným větrem.

READ
Seznam druhů ryb v jezeře Livingston 2024 Poradenství

Jaké jsou výhody pěstování rostlin milujících kávu v mé zahradě?

Pěstování rostlin milujících kávu ve vaší zahradě může zlepšit celkovou estetiku vašeho venkovního prostoru. Navíc vám může poskytnout čerstvou zásobu kávových zrn, která můžete sklízet a vychutnávat.

Video:

Seznam Zeleniny, Která Jako Kávová sedlina

Recepty na výsadbu kontejnerů 2023! //Zahradní odpověď

Proč byste neměli používat kávovou sedlinu jako hnojivo | Zahradnictví Austrálie

Hodnocení

William Brown

Naprosto se mi líbil tento článek o rostlinách milujících kávu pro zahradničení. Jako vášnivého pijáka kávy a nadšence do zahradnictví to pro mě byla perfektní kombinace. Návrh zahrnout kávovou sedlinu do půdy, aby byla kyselejší, je skvělý. Je skvělé vědět, že rostlinám, jako jsou azalky, kamélie a hortenzie, se daří v kyselé půdě. Příští rok to určitě vyzkouším na zahradě. Velmi poučný byl i seznam květin, které milují kávovou sedlinu. Netušila jsem, že měsíčkům a slunečnicím může prospět přidání kávové sedliny. Tento článek mě inspiroval k dalšímu experimentování s používáním kávy v mých zahradnických postupech. Uvedené tipy a návrhy jsou praktické a snadno proveditelné. Nemůžu se dočkat, až uvidím výsledky začlenění rostlin milujících kávu do mé zahrady v roce 2024. Děkuji za sdílení těchto cenných informací!

Jake Harrison

Absolutně miluji tento článek o posílení mé zahrady rostlinami milujícími kávu! Jako kávový nadšenec a vášnivý zahradník je skvělé dozvědět se o různých odrůdách rostlin, kterým se na kávové sedlině daří. Vždy jsem věřil v přirozené, udržitelné zahradnické postupy a používání kávové sedliny jako hnojiva je fantastický způsob, jak znovu využít odpad a poskytnout životně důležité živiny mým rostlinám. Obzvláště mě těší, že zkusím pěstovat borůvky a hortenzie s kávovou sedlinou. Je fascinující vědět, že kyselá povaha kávy může změnit úrovně pH půdy, čímž se stává kyselejší, což je pro tyto specifické rostliny prospěšné. Navíc přidání kávové sedliny obohacuje půdu, zvyšuje zadržování vody a potlačuje plevel – co víc si mohu přát? Zaujala mě také část o použití kávové sedliny jako přírodního repelentu škůdců. Vždy hledám ekologické alternativy k pesticidům a použití kávové sedliny k odstrašení škůdců, jako jsou šneci a slimáci, je skvělý nápad. Je to organické, bezpečné pro životní prostředí a udržuje moje rostliny zdravé. Celkově pro mě byl tento článek zlatým dolem informací. Nemůžu se dočkat, až budu experimentovat s rostlinami milujícími kávu na své zahradě a budu svědkem jejich růstu a krásy na vlastní kůži. Děkuji za sdílení těchto cenných postřehů a jsem nadšený, až uvidím, jaké další zahradnické tipy a triky máte do budoucna připravené. Pokračuj v dobré práci!

READ
Nejlepší rostliny pro hlinitou půdu se špatnou drenáží Poradenství

Arthur Mulligan

Tento článek poskytuje několik skvělých nápadů pro rostliny milující kávu, které oživí mou zahradu v roce 2024. Jako mužskému čtenáři a kávovému nadšenci jsem tyto návrhy považoval za zajímavé a vzrušující. Autor odvedl pozoruhodnou práci, když popsal vlastnosti každé rostliny a to, jak se jim může dařit v různých klimatických podmínkách. Obzvláště se mi líbil návrh pěstovat kávovníky Arabica, protože jsou známé svou bohatou chutí a vůní. Kromě toho článek vychází vstříc i těm, kteří preferují bylinné čaje, a to tím, že obsahuje rostliny jako citronová verbena a heřmánek. Oceňuji autorčin smysl pro detail a rozsáhlé znalosti těchto rostlin. Celkově mi tento článek dal spoustu nových nápadů, jak vylepšit svou zahradu a dopřát si lásku ke kávě.

James Davis

Jako vášnivý zahradník neustále hledám nové a vzrušující rostliny, které bych přidal do své sbírky. Když jsem narazil na článek o rostlinách milujících kávu, byl jsem nadšený. Nejen, že tyto rostliny umocňují krásu mé zahrady, ale také přinášejí vůni čerstvě uvařené kávy přímo na můj dvorek. Článek zdůrazňuje 12 různých rostlin, kterým se daří v prostředí bohatém na kávu. Od kávové senny a kávové kapradiny po kávovou pelargónii a kávovou mátu existuje široká škála možností, které uspokojí vkus každého zahradníka. Jako pro někoho, kdo si nedovede představit svůj den začít bez šálku kávy, se mi tyto rostliny perfektně hodí. Jedním z mých oblíbených zmíněných v článku je kávový jasmín. Nejen, že má krásné bílé květy, ale také uvolňuje jemnou kávovou vůni, která vytváří klidnou a aromatickou atmosféru. Kombinace jemných květin a vůně kávy je prostě okouzlující. Článek také zmiňuje výhody používání kávové sedliny jako přírodního hnojiva pro tyto rostliny. Nejen, že poskytuje základní živiny, ale také pomáhá zadržovat vlhkost, která je klíčová pro jejich růst. Nemůžu se dočkat, až to vyzkouším, protože je to udržitelný a ekologický způsob, jak zlepšit zdraví mých rostlin milujících kávu. Na závěr, tento článek mi poskytl spoustu informací o rostlinách milujících kávu a inspiroval mě k přeměně mé zahrady v ráj milovníků kávy. Už si umím představit, jak usrkávám ranní kávu obklopená nádhernými květy a dráždivou vůní kávy. Děkuji za tento úžasný článek, nemůžu se dočkat, až v roce 2024 zahájím svou cestu kávovou zahrádkou!

Leave a Comment